02188218279-86053927

گرانول چیست؟

1083 بازدید | چهارشنبه 15 تیر 1401 | دسته بندی : مقالات

شکل های مختلفی از پلیمرها به عنوان ماده اولیه در تولید محصولات پلاستیکی قرار می گیرند. در این بین، گرانول از محبوبیت بسیار زیادی در بین تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی برخوردار است. اما گرانول چیست؟

تصویر غلطی که از گرانول در ذهن برخی از کسانی که آشنایی کمی با حوزه پلیمر و پلاستیک دارند نقش بسته است، این است که گرانول نوعی ماده پلیمری است. در حالی که در واقع گرانول، شکل ظاهری مواد اولیه پلیمری است که به صورت دانه دانه بوده و در مراحل اولیه تولید مواد پلاستیکی ذوب شده و با روش های مختلفی نظیر روش قالب گیری تزریقی، بادی، دورانی و ... به محصول نهایی تبدیل می شود.

اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، هر ماده پلیمری از دو بعد میکروسکوپی و ماکروسکوپی قابل بررسی است. یک ماده پلیمری می تواند ساختار میکروسکوپی مشخصی داشته باشد که این ساختار، نوع ماده را مشخص می کند (برای مثال، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و ...). ساختار ماکروسکوپی نیز نشان دهنده شکل ظاهری ماده است که بر این اساس، ماده اولیه می تواند به شکل پودر (با اندازه دانه های متفاوت)، پرک و گرانول باشد. در تصور زیر، چند نمونه عکس گرانول مواد پلیمری مختلف را مشاهده می کنید.

دلیل محبوبیت بسیار زیاد گرانول پلاستیک در بین تولیدکنندگان، سهولت استفاده در تولید است؛پودرها در هوا پراکنده می شوند و علاوه بر آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی که ایجاد می کنند، میزان زیادی از ماده نیز هدر می رود، ولی گرانول این دردسرها را ندارد. علاوه بر این، سیستم دستگاه های شکل دهی پلاستیک به گونه ای طراح شده است که بهتر است مواد اولیه آن به شکل گرانول باشد. بنابراین تولیدکننده ها ترجیح می دهند به جای استفاده از حالت پودری، از شکل گرانولی آن استفاده کنند.

با اینکه مزایای گرانول بسیار زیاد است و از محبوبیت بالایی برخوردار است، ولی این به معنای بلااستفاده بودن اشکال دیگر مواد پلیمری نیست. همه مواد پلیمری بسته به کاربرد، میزان ویسکوزیته، پلیمریزاسیون و ... می توانند تبدیل به گرانول شوند. ولی اگر شرایط پلیمریزاسیون و عوامل دیگر پیچیده باشد، پلیمر به صورت پودر یا محلول یا ... تولید می شود.

تقسیم بندی انواع گرانول

همانطور که پیشتر گفته شد، گرانول ها شکلی از مواد پلیمری هستند ؛ بنابراین می توانند جنس های مختلفی داشته باشند و گستره وسیعی از مواد پلیمری را شامل شوند.

دسته بندی گرانول ها را می توان از چند بعد مورد بررسی قرار داد.

1-جنس ماده پلیمری (ترکیب شیمیایی)، اولین و مهمترین مبنای دسته بندی گرانول هاست. بر اساس ترکیب (فرمول) شیمیایی ماده پلیمری، گرانول می تواند به دسته هایی نظیر گرانول پلی اتیلن، گرانول پلی پروپیلن، گرانول ABS، گرانول پی وی سی و ... تقسیم شود.

2-ساختار و وزن مولکولی (دانسیته) نیز، یکی دیگر از موارد مهم در تعیین دسته گرانول هاست. بر اساس وزن مولکولی، مواد پلیمری مشخص شده در مورد قبل (مورد شماره 1) می تواند به دسته های ریزتری تبدیل شود. برای مثال، پلی اتیلن، می تواند به پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن با دانسیته (وزن مولکولی) متوسط، پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن با دانسیته فوق سنگین (UHMW) تقسیم شود. همچنین بر اساس نوع قرار گیری شاخه ها در ساختار پلی اتیلن، گرانول پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE) نیز وجود دارد.

3-مورد سوم، روش تولید محصولات پلاستیکی است. با توجه به اینکه روش های مختلف تولید محصولات پلاستیکی وجود دارد، گرانول های مناسب برای هر کدام از این روش های تولید نیز، در دسته بندی خاصی قرار می گیرند. برای مثال: گرانول تزریقی، گرانول بادی و .. محصولاتی هستند که در روش قالب گیری تزریقی، قالب گیری بادی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

4-نوع محصول تولید شونده نیز، می تواند یکی دیگر از معیارهای تقسیم بندی گرانول ها باشد. برای مثال، ماده اولیه مورد استفاده در تولید فیلم (انواع نایلون) و تولید لوله، به گرانول گرید فیلم و گرید لوله معروف هستند.

نکته مهمی که در دسته بندی گرانول ها وجود دارد، این است که معمولا یکی از معیارهای بالا به تنهایی برای نام گذاری گرانول ها مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه ترکیبی از فاکتورهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال، جنس یک گرانول، می تواند پلی اتیلن باشد، از نظر وزن مولکولی در دسته سنگین قرار بگیرد و در روش قالب گیری تزریقی مورد استفاده قرار بگیرد؛ در این صورت با نام گرانول پلی اتیلن سنگین تزریقی شناخته می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، ممکن است معیارهای دیگری نیز برای دسته بندی گرانول ها وجود داشته باشد، ولی موارد بالا، مهمترین و پرکاربردترین فاکتورهایی هستند که در صنعت و بازار پلیمر و پلاستیک از آنها استفاده می شود.

انواع گریدهای گرانول (بر اساس پایه پلیمری)

یکی از مهمترین مبناهایی که برای دسته بندی گرانول ها مورد استفاده قرار می گیرد، پایه پلیمری مورد استفاده در تولید گرانول است. در ادامه به بررسی مهمترین پایه های پلیمری مورد استفاده در تولید انواع گرانول ها می پردازیم.

گرانول پلی اتیلن

گرانول پلی اتیلن با توجه به تغییر در طرز قرار گیری شاخه های پلیمری، می تواند به گریدهای سبک، با وزن متوسط،سنگین و با وزن مولکولی بسیار بالا تشکیل می شوند. با توجه به روش های تولید نیز، گرانول پلی اتیلن می تواند به گرید تزریقی یا بادی تقسیم شود.

با ترکیب این دو روش ذکر شده در بالا برای دسته بندی، مهمترین گریدهای پلی اتیلن شامل دسته های زیر هستند:

-گرانول سبک تزریقی

-گرانول سنگین تزریقی

-گرانول سنگین بادی

-گرانول پلی اتیلن سبک خطی

البته گریدهای دیگری هم وجود دارند که در اینجا فقط به دسته های متداول تر اشاره شده است. به عنوان مثال منظور از گرانول پلی اتیلن سنگین تزریقی، اولا گرانولی است که ساختار و ترکیب آن از نوع سبک است و ثانیا در روش های تولید تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد.

گرانول پلی پروپیلن

گرانول پلی پروپیلن به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

-هموپلیمر که از پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن به تنهایی تولید می شود و به آن پ.پ نساجی هم می گویند.

-کوپلیمر که از پلیمریزاسیون پروپیلن به همراه کومونومر اتیلن تولید می شود و به آن پ.پ شیمیایی نیز گفته می شود.

گرانول پلی کربنات

پلی کربنات نوعی از پلیمرهای شفاف است که در ساخت وسایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. شفاف بودن و امکان انتقال نور از مهمترین ویژگی های پلی کربنات است. از پلی کربنات تزریقی برای تولید محصولاتی نظیر چراغ خودروها، قطعات پلاستیکی لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، محصولات مصرفی و ... استفاده می شود. یکی از نقص های این گرانول استعداد ترک خوردگی بالا در برابر ضربه است.

سایر گرانول های متداول

علاوه بر موارد ذکر شده، انواع دیگری از گرانول ها نیز وجود دارند که در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این مواد، می توان پلی استایرن ها، ABS، پلیمرهای مهندسی و سایر گرانول ها اشاره کرد.

کاربرد گرانول

کاربرد اصلی گرانول ها، استفاده از آن ها به عنوان مواد اولیه در تولید محصولات پلاستیکی است. از گرانول به دلیل مزایای فراوانی که دارد، معمولا به حالت پودری و پرک ترجیح داده می شود. گرانول چه نو باشد و چه بازیافتی، می تواند در حوزه های مختلف صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار بگیرد. بسته به میزان حساسیت در بعضی از صنایع، استفاده از گرانول بازیافتی قدغن است؛ ولی به طور کلی، در اکثر صنایع از گرانول بازیافتی به دلیل ارزش افزوده فراوانی که دارد، استفاده می شود.

گرانول بسته به نوع و گریدی که دارد، می تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه به بررسی کاربردهای برخی از محبوب ترین گرانول ها در صنعت می پردازیم.

کاربرد گرانول پلی اتیلن

گرانول پلی اتیلن، یکی از پرکاربردترین انواع پلیمرها در صنعت پلاستیک است. از گریدهای مختلف این پلیمر، در تولید انواع فیلم استرچ، فیلم شرینک، کیسه های خرید، نایلکس رکابی و کیسه های زباله، تولید انواع ظروف یکبار مصرف، بطری و ... استفاده می شود.

کاربرد گرانول پلی اتیلن سنگین (HDPE)

گرانول پلی اتیلن سنگین یکی از پرکاربردترین انواع گرانول در تولید نایلون و نایلکس است. گریدهای مهمی نظیر BL3 ،EX5 ،EX3 و ... در این دسته قرار می گیرند که طی فرآیندهای مختلف قالب گیری تزریقی، دورانی و بادی به محصول تمام شده تبدیل می شوند. تولید نایلکس بسته بندی و نایلون رکابی، تولید انواع لوله و ... از جمله کاربردهای گریدهای موجود در این دسته از گرانول هاست.

کاربرد گرانول پلی اتیلن سبک

گرانول پلی اتیلن سبک، کاربرد فراوانی در تولید نایلون و فیلم شرینک دارد. انواع فیلم دمشی، نایلون های گلخانه ای و کشاورزی، شرینک بسته بندی و شرینک غذایی، نایلون مالچ و ... از این دسته از گریدهای پلی اتیلن تولید می شود.

کاربرد گرانول پلی پروپیلن (پ.پ)

تصویر زیر، کاربرد گرانول های مختلف پلی پروپیلن را در بخش های مختلف صنعت نشان می دهد. گریدهای پلی پروپیلن به تفکیک سه دسته اصلی پ پ نساجی، پ پ فیلم و پ پ شیمیایی مورد بررسی قرار گرفته اند و معادل سازی گریدها بر اساس پتروشیمی های مختلف کشور انجام شده است.

کاربرد گرانول پ پ نساجی

گرانول پ پ نساجی، یکی از پرکاربردترین انواع پلی پروپیلن است که در تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول را با نام هموپلیمر نیز در صنعت می شناسند. از گریدهای معروف از دسته، می توان به HP550 ،HP564S ،Z30S ،HP552R ، C30S ،HP510L و HP525J اشاره کرد (نام گذاری گریدها بر اساس استاندارد پلی پروپیلن پتروشیمی جم انجام شده است. هرکدام از این گریدها mfr  خود را داشته، و کاربردهای مختلفی نیز دارند.

از این گریدها در تولید فرش، ساک، پارچه های صنعتی، طناب و ریسمان بسته بندی و ... تولید می شود. در جدول بالا، اطلاعات کاربردهای کامل این محصولات لیست شده است.

کاربرد گرانول پ پ فیلم

از این گرید گرانول پلی پروپیلن، در تولید فیلم های پلیمر استفاده می شود. از گریدهای معروف این دسته از پلیمرها می توان به HP525J و RPI20L اشاره کرد. این گریدهای گرانول، در تولید محصولاتی نظیر فیلم های با کیفیت مناسب برای بسته بندی مواد غذایی، ظروف بسته بندی مواد غذایی با شکل دهی حرارتی، بسته بندی اقلام پزشکی و ... استفاده می شود.

کاربرد گرانول پ پ شیمیایی

گرانول پ پ شیمیایی که به دو دسته اصلی کوپلیمر و رندوم کوپلیمر تقسیم می شود، شامل گریدهای مهمی نظیر EP548R ،EP440G ،RP345S ،RP340R و ... است.

از گرانول RP340R در تولید ظروف خانگی و لوازم منزل، بسته بندی مواد غذایی و دارویی و لوازم منزل، ظروف شفاف بستنی و ماست، ظروف و بطری های بادی برای بسته بندی محصولات قنادی و داروهای گیاهی استفاده می شود. همچنین از سایر گریدهای این دسته، برای تولید کارتن پلاست، لوله های فاضلاب، بطری ها و ظروف قالب گیری بادی، چمدان، سطل رنگ و ... استفاده می شود.

گرانول بازیافتی

یکی از روبه گسترده ترین و مهمترین بخش های صنعت پلاستیک، بخش بازیافت ضایعات پلاستیک و تبدیل آن به گرانول های قابل استفاده مجدد برای سایر تولیدکنندگان است.

دلیل رونق و گسترش بازیافت مواد پلیمری این است که:

-مواد اولیه این صنعت، عمدتا ضایعات پلاستیکی نظیر لاستیک ها، لوله ها، نایلون ها و ... است که در مناطق مختلف کشور به وفور یافت می شود و سالیانه چندین هزار تن به حجم آنها اضافه می شود.

-علاوه بر فراوانی مواد ضایعاتی، ارزش افزوده ای که با تبدیل این ضایعات به گرانول بازیافتی ایجاد می شود، مبالغ سرسام آوری است که می تواند برای تولیدکنندگان و فعالان این حوزه،بسیار جذاب باشد.

-همچنین با بازیافت این مواد و تبدیل آن به گرانول، بخش مهمی از مشکلات زیست محیطی حل می شود و دوباره، این مواد به چرخه محصولات پلاستیکی بازخواهند گشت.

ضایعات مورد استفاده در تولید گرانول (بازیافتی)

همه پلاستیک ها قابلیت بازیافت ندارند. پلاستیک ها به دو دسته اصلی ترموپلاستیک و ترموست تقسیم بندی می شوند. ترموپلاستیک، نوعی پلاستیک است که از رزین های پلیمری تشکیل شده است و هنگام گرم شدن به یک ماده نرم تبدیل می شود و هنگام سرد شدن، سخت می شود. پلیمر ترموپلاستیک خیلی راحت بازیافت می شود و هر چقدر هم که سرد و گرم شود، باز هم خاصیت شیمیایی خود را از دست نمی دهد. در سمت دیگر، ترموست ها با حرارت دیدن سخت شده (تجزیه می شوند) و امکان بازیافت ندارند. بنابراین، مواد ترموپلاستیک نظیر گریدهای مختلف پلی اتیلن، پروپیلن و ... امکان بازیافت و تبدیل به گرانول بازیافتی را دارند.

تفاوت گرانول بازیافتی و نو؛منظور از گرید آف چیست؟

دو شاخصه اصلی محصولات پتروشیمی شاخص جریان مذاب (MFI) و دانسیته (Density) هستند. اگر خواص یک گرانول پلیمری از خواص ذکر شده در دیتاشیت گرانول نو فاصله داشته باشد، به آن محصول، گرید آف می گویند. در صورتی که یک گرید پلیمری، در محدوده یکی از این شاخصه ها نباشد، به آن آف 1 (off 1) گفته می شود و در صورتی که از هر دو محدوده MFI و Density خارج شود، به آن آف 2 (off 2) گفته می شود.

گاهی اوقات ممکن است مواد اولیه هر دو رنج را دارا باشد اما دارای آلودگی یا رگه های سیاه باشد که به آن محصول هم، آف 1 ،گفته می شود. گاهی نیز ممکن است مواد اولیه تولید شده، در یکی از رنج ها نباشد و دارای آلودگی هم باشد که به آن محصول هم  آف 2 گفته می شود.

گرید دیگری نیز تحت عنوان آف 3 (off 3) وجود دارد که به آن در بازار "دم جارو!" هم می گویند؛ این گرید می تواند دارای ناخالصی های دیگری مانند سنگ ریزه یا هر نوع زباله ریز و درشت باشد.

روش های تولید گرانول

سیستم ماشین های شکل دهی پلاستیک (شامل انواع خطوط اکستروژن و تزریق و ..) به گونه ای ساخته شده اند که بهتر است مواد اولیه ورودی آن ها به شکل ساچمه های کوچک پلاستیکی باشد. لذا توصیه کنندگان مواد پلاستیکی، ترجیح می دهند که از موادی مانند گرانول به عنوان ماده اولیه تولیداتشان استفاده کنند. بنابراین، انواع مختلفی از خطوط تولید گرانول با هدف تبدیل پودر، پرک و ضایعات به گرانول ابداع شده اند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از معروف ترین روش های تولید گرانول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-تولید گرانول به روش رشته ای

2-تولید گرانول به روش خشک

3-تولید گرانول با سیستم برش رینگ آبی

4-تولید گرانول با سیستم برش زیر اب

در ایران، بیشتر از دستگاه های تولید گرانول به روش رشته ای استفاده می شود. دلیل رواج استفاده از این نوع خط تولید ایت است که ساخت ماشین آلات روش Strand Type  نسبت به تجهیزات روش های دیگر آسان تر است. بزرگ ترین چالش در این روش، قطع شدن این رشته ها در حین فرآیند تولید است که برای حل آن نیاز به حضور دائمی یک اپراتور در کنار این دستگاه ها است.

روش دیگری که در ایران متداول است، روش تولید گرانول خشک است. ساخت این نوع ماشین آلات نیاز به دقت بالاتری داشته و قیمت این خط تولید بالاتر است. اما گرانول های تولیدی در این روش بسیار شبیه به گرانول مواد دست اول است و از نظر ویژگی های پلاستیک، ثبات بهتری در این نوع مواد وجود دارد.

دستگاه گرانول ساز، یکی از مهمترین و پرکاربردترین دستگاه هایی است که در تولید گرانول مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل سوددهی بالای صنعت گرانول، تولیدکنندگان علاقه فراوانی به تولید گرانول بازیافتی و نو و عرضه آن به بازار دارند؛ این موضوع بر اهمیت، محبوبیت و تقاضای بالا برای خرید دستگاه گرانول ساز می افزاید.

مهمترین نکات در خرید گرانول

یکی از مهمترین مسائلی که هر تولیدکننده فعال در حوزه پلاستیک با آن درگیر است، خریداری گرانول با کیفیت و قیمت مناسب برای تولید محصول مدنظر است. چالش های فراوانی برای خریداری این محصول پرکاربرد وجود دارد که در ادامه به بررسی اجمالی این موارد می پردازیم.

1-قیمت گرانول

یکی از مهمترین فاکتورها در خرید گرانول و هر محصول دیگری، قیمت است. عدم وجود نرخ مشخص برای گرانول ها، اولین و مهمترین چالش است. ممکن است تولیدکنندگان گرانول، قیمت های مختلفی را به شما بدهند و این سوال پیش بیاید که کدام قیمت بسته به کیفیت محصول قیمت درست و منصفانه ای است.

از طرفی، نوسانات قیمت ارز و قیمت جهانی مواد پتروشیمی تاثیر مستقیمی بر روی قیمت گرانول تولیدی می گذارد. بنابراین، مهم است که قبل از خرید این محصول، با مراکز معتبر فروش گرانول تماس گرفته و پس از استعلام قیمت، نسبت به خرید با مناسب ترین قیمت اقدام کنید.

2-کاربرد مدنظر

خریدار باید متناسب با محصول تولیدی خود، گرانول مربوطه را تهیه کند. بنابراین توجه به محصولی که قرار است تولید شود یکی از نکات مهم و حیاتی در انتخاب گرانول مورد نظر است.

3-نوع گرانول مصرفی

کیفیت مواد مصرفی در تولید گرانول می تواند بر کیفیت محصول نهای نیز تاثیرگذار باشد. می توان از مواد نو و درجه یک در تولید گرانول استفاده کرد. همچنین، از مواد بازیافتی نیز در تولید انواع گرانول بازیافتی استفاده می شود. بسته به کاربرد مدنظرتان، بهترین گزینه را برای تولید محصولات خود انتخاب کنید.

مهممترین عوامل تاثیرگذار بر کیفیت گرانول

عوامل مختلفی می تواند بر کیفیت گرانول تولیدی تاثیرگذار باشد. در ادامه، پارامترهای اصلی تاثیرگذار بر تولید گرانول با کیفیت را فارغ از نو بودن یا بازیافتی بودن مواد اولیه مورد بررسی قرار می دهیم.

1-کیفیت مواد اولیه ورودی

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت نهایی گرانول، کیفیت مواد اولیه ورودی است. دسته اول مواد نو هستند که گرانول با استفاده از پودر درجه یک پتروشیمی تولید می شود.

دسته دوم مواد بازیافتی هستند؛ این مواد در مراحل بازیافت، شسته شده و به صورت پرک درآمده تا برای تولید محصول وارد دستگاه اکسترودر شوند. توجه به برخی از موارد در برخورد با مواد بازیافتی برای تولید گرانول، تاثیر بسزایی بر کیفیت گرانول نهایی خواهد گذاشت. در این راستای، برای بهبود کیفیت گرانول های بازیافتی، توجه به این دو مورد ضروری است: جمع آوری مواد بازیافتی و شستشوی مواد بازیافتی

2-کیفیت دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز، یکی از مهمترین و پرکاربردترین دستگاه هایی است که در تولید گرانول مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل سوددهی بالای صنعت تولید گرانول، تولیدکنندگان علاقه فراوانی به تولید گرانول بازیافتی و نو و عرضه آن به بازار دارند؛ این موضوع بر اهمیت، محبوبیت و تقاضای بالا برای خرید دستگاه گرانول ساز می افزاید.

اکسترودر، نوعی دستگاه گرانول ساز است و از دستگاه های مهم در خط تولید گرانول به شمار می رود. این دستگاه تولید گرانول، وظیفه بیرون رانی مواد را بر عهده دارد. بیرون رانی مرحله آخر بسیاری از خطوط بازیافت پلاستیک است. خارج کننده ها معمولا مواد یکدست را دریافت می کنند. اگر خط بازیافت در مراحل تمیز کردن و خشک کردن درست عمل نکند، خارج کننده نیز درست عمل نخواهد کرد. این مسئله معمولا در دیگر مراحل خط بازیافت نیز اتفاق می افتد.

ویژگی های یک دستگاه اکسترودر مناسب

-یک وسیله تخلیه خوب با یک پمپ خلاء قوی جهت افزایش تاثیر گازگیری، اگر تخلیه کننده دو تا باشد نتیجه بهتر است.

-یک تعویض کننده صفحه قوی و بزرگ، اگر مواد خوب شسته نشده باشد و این اتفاق خواهد افتاد و به هر حال باید محصول گرفته شود، یک تعویض کننده صفحه بزرگ بسیار کمک خواهد کرد.

-اکسترودرهای تک پیچه مورد استفاده ترین هستند. اکسترودر تک پیچه فقط یک پمپ است. خارج کننده های تک پیچه از لحاظ اجرا آسان ترند و به سختی دچار نقص می شوند و از انواع دیگر هم ارزان ترند. در خارج کننده های تک پیچه فراوری در سطح بالایی است و هزینه نگهداری پایین است.

-گازهای پرخطر و شیمیایی موجود در مواد مورد استفاده از طریق جذب در سیستم خلاء از بین می روند و گاز ایجاد شده پس از این مرحله در تطابق با استانداردهای اروپایی و مدنظر قرار دادن بهداشت انسانها از هر نوع عنصر خطرناکی پاک می شود.

-بسته به ماده ای که مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه خارج کننده با ظرفیتی حدود 100-1200 kg در ساعت عمل می کند.

3-کنترل خط تولید گرانول

کنترل خط تولید یکی از بخش هایی است که عامل انسانی جزئی از آن است. البته به طبع این کنترل اگر با دستگاه های مکانیزه و الکترونیکی صورت گیرد، کار عوامل انسانی را آسان تر می کند. هر چقدر کارکنان بخش کنترل کیفی، ماهرتر و با تجربه تر باشند، طبیعتا تاثیر بهتری بر کیفیت گرانول مواد بازیافتی بر جای خواهند گذاشت.

4-افزودنی های گرانول

یکی از نکاتی که در هنگام تولید گرانول به آن توجه می شود، اضافه کردن افزودنی هاست. این مواد در هنگام ذوب شدن پرک ها در دستگاه، به آن ها اضافه می شوند. بهبود عملکرد گرانول های بازیافتی و همچنین برطرف کردن ضعف های ذاتی محصول از خواص این افزودنی هاست. افزودنی های مورد استفاده در تولید گرانول بازیافتی شامل یکی از موارد زیر است: پایدارکننده ها یا نرم کننده ها.

5-رنگ گرانول

یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش کیفیت گرانول، رنگی است که برای تولید گرانول به آن افزوده می شود. یکی از نکات مهم این بخش این است که هر چه رنگی که برای گرانول ها مورد استفاده قرار می گیرد شامل طیف رنگ های متعددی باشد (رگه های مشکی رنگ در آن دیده شود) ، کیفیت گرانول تولیدی نیز به نسبت آن کاهش خواهد یافت و هرچه این رنگ به بی رنگی نزدیک تر باشد کیفیت محصول افزایش می یابد. در حالت کلی بهترین گزینه برای ارتقا کیفیت محصولات، استفاده از گرانول های بی رنگ و شفاف است.

جمع بندی

در این مقاله، به بررسی این تعریف که گرانول چیست و چه کاربردهایی در صنعت پلاستیک و پلیمر دارد پرداختیم. همانطور که در مقاله ذکر شد، معیارهای مختلفی برای دسته بندی گرانول ها وجود دارد که از مهمترین این معیارها می توان به ترکیب شیمیایی، وزن مولکولی، روش تولید و نوع محصول تولیدی اشاره کرد. همیطنور به صورت اجمالی، فرآیند تولید و روش های تولید گرانول را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه به بررسی کاربردهای گسترده انواع گرانول های پلی اتیلن، پلی پروپیلن و ... پرداختیم. این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه، کسب اطلاعات کافی برای خرید گرانول، گام اول است.